FAQ dla
pożyczkodawców
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na
najczęściej pojawiające się pytania.
Jakie są ogólne zasady, aby uniknąć utraty pieniędzy jako inwestor?
Niezależnie od instrumentu finansowego, w który chcesz zainwestować, ważne jest, aby:
-
Współpracować z licencjonowanym podmiotem
Nigdy nie inwestuj za pośrednictwem nielicencjonowanych podmiotów, ponieważ za licencją zawsze stoi organ nadzorujący (np. Komisja Nadzoru Finansowego), której zadaniem jest dbanie o to, aby podmiot nadzorowany dopełnił wszelkich starań, aby nie narażać inwestorów na nadmierne ryzyko inwestycyjne. Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że podmiot nielicencjonowany może działać niezgodnie z prawem, a zatem również wbrew interesom inwestorów.
-
Dokładnie zbadać pożyczkobiorcę i przeanalizować proponowane zabezpieczenia
Przed zainwestowaniem w jakąkolwiek pożyczkę zabezpieczoną przeprowadź niezależny research – oceń jego doświadczenie w branży oraz w krytyczny sposób przeanalizuj, jak realne jest wykonanie przedstawionego planu biznesowego. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj, wartość oraz płynność oferowanych zabezpieczeń.
-
Zdywersyfikować swój portfel
Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną pożyczkę zabezpieczoną. Inwestuj w różne pożyczki, zabezpieczone różnymi nieruchomościami i pożyczkobiorcami.
-
Inwestować tylko kapitał, którego utrata nie wpłynie znacząco na Twoją sytuację finansową
Pamiętaj, że inwestowanie w pożyczki zabezpieczone zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dokładnie przemyśl, czy stracenie zainwestowanej kwoty nie spowoduje poważnych problemów finansowych.
Platforma Finansowo.pl zapewnia odpowiednie mechanizmy i narzędzia, które mają za zadanie zapobieganie nadmiernej ekspozycji inwestorów niedoświadczonych na ryzyko.
Pamiętaj: inwestowanie to maraton, a nie sprint. Ważne jest, aby być cierpliwym, zdyscyplinowanym i konsekwentnym w swoich działaniach. Nawet jeśli na swojej drodze napotkasz straty, przy odpowiednim podejściu możesz osiągnąć swoje cele inwestycyjne.