FAQ dla
pożyczkodawców
Tutaj znajdziesz odpowiedzi na
najczęściej pojawiające się pytania.
Crowdfunding pożyczkowy
Crowdfunding to metoda pozyskiwania kapitału poprzez zbieranie stosunkowo niewielkich kwot od dużej liczby inwestorów za pośrednictwem platformy internetowej. Umożliwia ona firmom i organizacjom finansowanie projektów lub przedsięwzięć, wykorzystując moc społeczności. Inwestorzy zaś, w zamian za pożyczone środki, otrzymują wynagrodzenie w postaci odsetek od kapitału.
W crowdfundingu pożyczkowym przedsiębiorcy (właściciele projektów), po uprzedniej weryfikacji przez platformę Finansowo.pl, uruchamiają kampanie na platformie crowdfundingowej, prezentując swoje dotychczasowe dokonania, pomysły, cele i wymagania dotyczące finansowania potencjalnym inwestorom. Inwestorzy mogą przeglądać te kampanie, wybierać te, które ich interesują, i zadeklarować określoną kwotę pieniędzy na ich wsparcie. Jeśli kampania osiągnie swój cel finansowy w określonym czasie, właściciel projektu, po spełnieniu określonych w kampanii warunków, otrzymuje zadeklarowane środki i realizuje swoje plany.
Uzyskanie licencji ECSP (European Crowdfunding Service Provider) przez platformę crowdfundingową Finansowo.pl oznacza, że spełnia ona szereg rygorystycznych wymagań i standardów określonych w unijnych przepisach. Licencja ECSP stanowi potwierdzenie wiarygodności i rzetelności platformy, co przekłada się na większe zaufanie inwestorów i wyższy poziom bezpieczeństwa dla ich środków.
Główne korzyści płynące z inwestowania na platformie z licencją ECSP:
-
Ochrona inwestorów
Platforma zobowiązana jest do stosowania przejrzystych procedur i zapewniania inwestorom rzetelnych informacji o projektach inwestycyjnych. Ustanowione są również limity inwestycyjne, które chronią inwestorów przed nadmiernym ryzykiem.
-
Nadzór nad platformą
Działalność platformy jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego.
-
Stabilność i bezpieczeństwo
Platforma musi spełniać określone wymogi kapitałowe i posiadać odpowiednie zabezpieczenia techniczne, co zapewnia stabilność jej działania i bezpieczeństwo danych inwestorów.
-
Dostęp do szerszej gamy projektów
Platformy z licencją ECSP często oferują szerszy wybór projektów inwestycyjnych, w tym projekty z wyższym potencjałem zysku, co z kolei potencjalnie może być bardziej ryzykowne (w myśl zasady, że im lepsza proponowana stopa zwrotu, tym potencjalnie większe ryzyko).
-
Wyższe stopy zwrotu
W porównaniu z tradycyjnymi lokatami, czy obligacjami, crowdfunding pożyczkowy może przynieść wyższe oprocentowanie.
-
Dywersyfikacja portfela
Inwestując w różne projekty, możesz rozłożyć ryzyko i zwiększyć szanse na uzyskanie stabilnych dochodów.
-
Wsparcie dla przedsiębiorców
Jako inwestor możesz przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki i dobrze na tym zarobić – wspierasz innowacyjne firmy i projekty, które Cię interesują. -
Przejrzystość
Nasza platforma zapewnia pełną informację o projektach, co pozwala podjąć świadomą decyzję inwestycyjną.
-
Bezpieczeństwo transakcji
Pożyczki, szczególnie te zabezpieczone, są bardziej przewidywalnym instrumentem inwestycyjnym, niż np. inwestowanie w akcje, gdzie w przypadku upadku projektu, inwestor nie może liczyć na zwrot swoich środków w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku pożyczek.
Platforma Finansowo.pl umożliwia udzielanie pożyczek w ramach crowdfundingu pożyczkowego. Oznacza to, że pożyczki są udzielane przez osoby fizyczne lub firmy inwestujące w projekty prezentowane na platformie, a nie przez tradycyjne instytucje bankowe.
Pożyczki na Finansowo.pl są:
- Przeznaczone na finansowanie bieżących kosztów (finansowanie pomostowe), inwestycji lub rozwoju firm.
- Zabezpieczone co najmniej jednym rodzajem zabezpieczenia.
- Średnioterminowe – okres kredytowania to zwykle nie dłużej niż dwa lata.
- Oprocentowane porównywalnie do sektora pożyczek konsumenckich w bankach.
Naszym celem jest, aby inwestorzy pożyczający swoje środki przedsiębiorstwom za naszym pośrednictwem, osiągali z tego tytułu wyższe zyski, a ich realizacja ma być szybsza, niż mogłoby mieć to miejsce w przypadku inwestycji w obligacje skarbowe.
W crowdfundingu pożyczkowym inwestorzy pożyczają pieniądze pożyczkobiorcom (właścicielom projektów), oczekując zwrotu wraz z odsetkami. Inwestorzy na platformie Finansowo.pl są zazwyczaj zabezpieczeni (np. hipoteką) na wypadek, gdyby projekt się nie udał i pożyczkobiorca nie regulował on swoich zobowiązań z tytułu umowy pożyczki. Pod tym względem inwestowanie w pożyczki za pomocą crowdfundingu jest bezpieczniejsze, niż zakup akcji.
W razie braku spłaty pożyczki, administrator zabezpieczeń dokonuje egzekucji roszczenia wierzycieli zgodnie z postanowieniami umowy pożyczki oraz umowy z administratorem zabezpieczeń pożyczki, które podpisują zarówno pożyczkobiorca, jak i inwestorzy będący pożyczkodawcami. W praktyce oznacza to, że prawdopodobieństwo odzyskania środków jest większe niż w innych rodzajach inwestycji, choć nie należy sądzić, że jest to jednoznaczne z gwarancją otrzymania zwrotu zainwestowanych środków wraz z zyskiem.
Niezależnie od instrumentu finansowego, w który chcesz zainwestować, ważne jest, aby:
-
Współpracować z licencjonowanym podmiotem
Nigdy nie inwestuj za pośrednictwem nielicencjonowanych podmiotów, ponieważ za licencją zawsze stoi organ nadzorujący, np. Komisja Nadzoru Finansowego. Istnieje ryzyko, że podmiot nielicencjonowany może działać niezgodnie z prawem, a zatem również wbrew interesom inwestorów.
-
Dokładnie zbadać pożyczkobiorcę i przeanalizować proponowane zabezpieczenia
Przed zainwestowaniem w jakąkolwiek pożyczkę zabezpieczoną przeprowadź niezależny research – oceń jego doświadczenie w branży oraz w krytyczny sposób przeanalizuj, jak realne jest wykonanie przedstawionego planu biznesowego. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj, wartość oraz płynność oferowanych zabezpieczeń.
-
Zdywersyfikować swój portfel
Nie inwestuj wszystkich swoich pieniędzy w jedną pożyczkę zabezpieczoną. Inwestuj w różne pożyczki, zabezpieczone różnymi nieruchomościami i pożyczkobiorcami.
-
Inwestować tylko kapitał, którego utrata nie wpłynie znacząco na Twoją sytuację finansową
Pamiętaj, że inwestowanie w pożyczki zabezpieczone zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Dokładnie przemyśl, czy stracenie zainwestowanej kwoty nie spowoduje poważnych problemów finansowych.
Platforma Finansowo.pl zapewnia odpowiednie mechanizmy i narzędzia, które mają za zadanie zapobieganie nadmiernej ekspozycji inwestorów niedoświadczonych na ryzyko.
Pamiętaj: inwestowanie to maraton, a nie sprint. Ważne jest, aby być cierpliwym, zdyscyplinowanym i konsekwentnym w swoich działaniach. Nawet jeśli na swojej drodze napotkasz straty, przy odpowiednim podejściu możesz osiągnąć swoje cele inwestycyjne.